Początek trasy to baza Wolsztyńskiego Klubu Żeglarskiego w miejscowości Niałek Wielki, gdzie można odpocząć, wypożyczyć sprzęt wodny.
Teraz jedziemy wzdłuż brzegu – groblą; w trzcinowiskach, zaroślach oraz na pobliskich łąkach gniazdują rzadkie gatunki ptaków, m.in. bąki, remizy, czajki.
Dojeżdżamy do miejscowości Berzyna i ścieżką koło Parowozowni – jedyne takie miejsce w Europie, gdzie każdego dnia można zobaczyć stary parowóz wyruszający w trasę z planowym pociągiem osobowym do Poznania. Parowozownia to cała infrastruktura związana z utrzymaniem i obsługą lokomotyw, czyli szopa mieszcząca osiem parowozów, obrotnica z napędem elektrycznym oraz ręcznym o średnicy 20,5 m, dalej żurawie wodne do nabierania wody przez parowozy (jedne z najstarszych w Polsce, z 1901 r.), stara wieża wodna mieszcząca 100 m3 wody oraz warsztaty, zasieki węglowe, kanał oczystkowy, dźwigi węglowe, nastawnie. Dumą Wolsztyńskiej Parowozowni jest polski parowóz Pm 32-2 zwany potocznie „Piękną Heleną” – rozwijający do dziś prędkość 130 km/h, nagrodzony w 1937 r. złotym medalem na Międzynarodowych Targach w Paryżu.
Po zwiedzeniu Parowozowni dojeżdżamy do ścieżki przy Liceum Ogólnokształcącym (opis - patrz szlak brązowy).
Kliknij i zobacz panoramę