wpisz słowo:   
 Niedziela,  24 Listopada 2024
 
 
A  A  A

Peel en Maas/Maasbree

Gmina: Peel en Mass

Utworzona 1 stycznia 2011 przez połączenie gmin Helden, Kessel, Meijel i Maasbree.

Prowincja: Limburgia

Burmistrz:  Wilma Delissen-van Tongerlo

Powierzchnia: 161,35 km²

Liczba ludności: 43 362 (2014)

Odległość od Wolsztyna ok. 800 km

Strona internetowa: www.peelenmaas.nl

 

Umowa o partnerstwie z Peel en Maas:

http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/zdjecia/strona/wiadomosci/holandia/2012a/9.jpg

 

ROK 2019

 

Wystawa Mateusza Kaźmierczaka w bibliotece w Maasbre w Holandii

Od połowy maja do końca października 2019 roku w zaprzyjaźnionej bibliotece w  Maasbree w Holandii można oglądać obrazy Mateusza Kaźmierczaka. Wystawa nosi tytuł „Abstractions – Abstrakcje”. Autor prac mieszka i tworzy w Wolsztynie. Oprócz malarstwa zajmuje się filozofią i poezją. Od czasu do czasu spogląda przez teleskop w poszukiwaniu innych światów. Malarstwem zajął się tuż przed maturą i początkowo fascynował go impresjonizm i post-impresjonizm. Artystyczne poszukiwania doprowadziły do porzucenia przedstawiania na płótnie pejzaży, martwych natur i wówczas zaczęły się eksperymenty z abstrakcją. W obrazach, które prezentuje na najnowszej wystawie, artysta próbował wyobrazić sobie, jak wyglądałaby sztuka tworzona przez przedstawicieli obcej cywilizacji.

 

Zdjęcia: https://bibliotekawolsztyn.pl/aktualnosc,491.html#a

 

ROK 2017

 

Wolsztyńskie prace w Peel en Maas

 

Pan Vincent Freriks, dyrektor holenderskiej biblioteki Peel en Maas, gościł dyrektor wolsztyńskiej placówki, Panią Arletę Prządkę, która przywiozła ze sobą ekspozycję 29 obrazów Pana Tomasza Weissa z Wolsztyna, malującego swoje prace kawą na papierze. Obrazy wyeksponowane zostały na regałach, między książkami a także na sztalugach we wnętrzach biblioteki.
Holendrzy z zaprzyjaźnionej z Wolsztynem gminy byli zaskoczeni nowatorską techniką malowania obrazów kawą; prace wzbudziły duże zainteresowanie. Kolejną miejscowością po Maasbree, gdzie można będzie zobaczyć prace Tomasza Weissa z Wolsztyna będzie Baarlo. Obydwie miejscowości wchodzą w skład gminy Peel en Maas.
Wystawa Tomasza Weissa będzie otwarta do marca 2018 r.

 

Zdjęcia: http://www.bibliotekawolsztyn.pl/aktualnosc,312.html#a

 

Goście z Holandii w bibliotece

W dniach od 9 do 11 lipca,  Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn gościła grupę Holendrów, którzy przybyli do nas z  Biblioteki Maas en Peel.
W ratuszu odbyło się spotkanie z Panem Burmistrzem Wojciechem Lisem, który podziękował Gminie Peel en Maas za podarowanie wyposażenia do szkół, które - za pośrednictwem Wolsztyna -  zostało przekazane do Litynia na Ukrainie - Miasta Partnerskiego Wolsztyna.
Podczas spotkania, omówiona została także współpraca obydwu bibliotek, do końca tego roku, natomiast po wspólnym obiedzie Holendrzy, wraz ze swoimi wolsztyńskimi gospodarzami zawiezieni zostali do ośrodka Ostoja w Chobienicach, który wspólnie zwiedzili.
Holenderscy goście spotkali się też z podharcmistrzem Marcinem Wilczańskim z Hufca Wolsztyńskich Harcerzy. Pan Vincent Freriks, dyrektor holenderskiej biblioteki przyznał, że sam w młodości udzielał się w ruchu skautów i zaproponował współpracę z naszymi druhami.
Ciekawym akcentem było też nawiązanie do rzeźby holenderskiego artysty, amerykańskiego pochodzenia – Shinkichi'ego Tajiri, który dla Wolsztynian stworzył rzeźbę węzła, znajdującą się na rynku. Jej wizerunek można też spotkać rozwiązując specjalny quest, czyli rodzaj gry ulicznej. Goście cieszyli się, że dzieło artysty z ich rodzimego kraju, nabrało dzięki questom nowego życia.
Współpraca Wolsztyna, najpierw z Maasbree utrzymuje się od dawna. Z początkiem 2011 roku porozumienie przekształciło się we współpracę z Gminą Peel en Maas, w skład której wchodzi kilka miejscowości.

http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,1657.html#a

 

ROK 2016

 

Delegacja bibliotekarzy z książnicy Maas en Peel w Holandii

W dniach 28 – 31 maja 2016 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera  przebywała delegacja bibliotekarzy z książnicy Maas en Peel w Holandii. W Wolsztynie zostały omówione plany współpracy oraz zostały powzięte konkretne decyzje. Za pośrednictwem wolsztyńskiej biblioteki  zakupiono polskie książki do książnicy Maas en Peel. Holendrzy wybrali literaturę dla najmłodszych oraz dla dorosłych: kryminały, romanse czy literaturę faktu. Biblioteka w Maasbree jest jedyną biblioteką w Holandii, która posiada księgozbiór w języku polskim. Prowadzona jest tam żywa działalność społeczna i kulturalna na rzecz mieszkających tam Polaków. Polscy emigranci uczą się również w tamtejszej bibliotece języka holenderskiego.

 

http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,991.html#a

 

ROK 2015

 

Wystawa Rafała Mencla oraz Stanisława Kasztelańczyka w Holandii

22 października 2015 r. w Panningen w Holandii została otwarta wystawa ikon Stanisława Kasztelańczyka oraz rzeźb Rafała Mencla. Miasto Panningen leży w Gminie Peel en Maas, z którą  Gminę Wolsztyn łączy partnerstwo. Uroczystość miała miejsce w nowowybudowanym Urzędzie  Miejskim, gdzie jest także biblioteka. Wystawę przygotowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera. Uroczystego otwarcia i odsłonięcia prac dokonali Burmistrz Peel en Maas - Wilma Delissen Van Tangerlo oraz Burmistrz Wolsztyna - Wojciech Lis. Zwiedzającym czas umilał recital Marty Manii, która śpiewała polskie piosenki. Pod koniec spotkania obie partnerskie strony przekazały sobie drobne upominki.

Obaj autorzy wystawy od wielu lat są obecni w wolsztyńskiej kulturze. Pan Stanisław Kasztelańczyk malarstwem artystycznym zajmuje się od 1980 roku. Sztuką sakralną interesował się od zawsze. Od kilku ostatnich lat inspirują go ikony. Obrazy i ikony pana Kasztelańczyka znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Belgii,  Niemczech, Włoszech, USA i Serbii. Natomiast pan Rafał Mencel od lat jest doceniany na różnych konkursach, jego pasją jest rzeźba. Swoją przygodę z rzeźbieniem rozpoczął ponad 20 lat temu. Bardzo lubi tworzyć prace z drewna, zwłaszcza lipowego. Jego ulubionym motywem są postacie sakralne i leśne zwierzęta.

 

http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,618.html#a

 

 

Taptoe Roermond

W dniach 4-6 czerwca 2015 r., odbył się Taptoe Roermond – capstrzyk w Roermond, mieście położonym w Limburgii (Holandia). To coroczny przegląd orkiestr dętych z Holandii. Tego roku,  na zaproszenie Biblioteki w Maasbree, w tym muzycznym święcie uczestniczył Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo jako jedyna grupa folklorystyczna. ZPiT Kębłowo swój pobyt w tym prawie 50 tysięcznym mieście rozpoczął od zwiedzenia go, a oprowadzał nas sam szef Biblioteki z Massbre, pan Vincent.

Po zwiedzeniu starej części miasta grupa taneczna wraz z kapelą dała na Rynku miejskim koncert prezentujący folklor ziemi rzeszowskiej. W trakcie koncertu oraz przemarszu przez starówkę spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem przez Holendrów, mieszkańców miasta  oraz licznych Polaków, którzy tam mieszkają, pracują, a podchodzili i pozdrawiali młodzież z zespołu, nie kryjąc swojego zaskoczenia grupą folklorystyczną z Polski. W sobotę, 6 czerwca, miały miejsce główne uroczystości Taptoe Roermond – występy siedmiu orkiestr dętych z całej Holandii i ZPiT Kębłowo.

W godzinach popołudniowych na głównym placu miasta ZPiT Kębłowo zaprezentował mieszkańcom Roermond i gościom przybyłym na ten festiwal, dwa bloki taneczne – suity tańców Krakowa wschodniego oraz tańców z okolic Szamotuł. Natomiast podczas koncertu głównego ZPiT Kębłowo zaprezentował widzom suitę tańców pochodzących z Beskidu Żywieckiego. W wyjeździe uczestniczyła najstarsza grupa taneczna oraz kapela ZPiT Kębłowo.

 

ROK 2013

 

Artykuł o Wolsztynie w holenderskim czasopiśmie

Na zaproszenie Vincentego Freriks’a - dyrektora biblioteki z partnerskiej gminy Peel en Maas w czwartek 9 maja 2013 roku w miejscowości Maasbree odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu poświęconego promocji artykułu w największym holenderskim czasopiśmie kolejowym Rail Magazine o wolsztyńskiej parowozowni. Dzięki współpracy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera z bibliotekami gminy Peel en Maas w Holandii udało się opublikować kilkunastostronicowy artykuł autorstwa Wojciecha Lisa, wzbogacony licznymi fotografiami, w majowym wydaniu czasopisma Rail Magazine. Podczas pierwszego spotkania goście mogli podziwiać także wystawę zdjęć naszych parowozów w wykonaniu holenderskiego fotografika - Nando Harmsena oraz Wojciecha Lis, która od marca do października br. "wędruje" po Holandii. Kolejne spotkania w innych miejscowościach zaplanowano do niedzieli 12 maja włącznie, podczas których Wojciech Lis po niemiecku promował wolsztyńską parowozownię.

 

Zdjęcia: http://www.parowozy.com.pl/maj2013/rail_magazine/railmagazine.htm

 

ROK 2012

 

Polska książka w Holandii

Dnia 16 grudnia 2012 roku w bibliotece w Maasbree uroczyście otwarto pierwszy w Holandii oddział z polskimi książkami. W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyła delegacja z Wolsztyna: dyrektor Biblioteki Publicznej im. S. Platera w Wolsztynie - Pani Arleta Prządka oraz nauczycielka z SP nr 3 - Pani Magdalena Hałaj. Inicjatorem utworzenia polskiego oddziału był dyrektor tamtejszej biblioteki – Pan Vincent Freriks. Na uroczystość zaproszono również sekretarza Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Hadze, Janusza Wołosza.

Podczas otwarcia wręczono holenderskiej bibliotece wiele polskich książek. Zostały one zakupione przez wolsztyńską książnicę oraz Urząd Miejski, dużo woluminów podarowali też mieszkańcy miasta i gminy Wolsztyn. Zbiórkę przeprowadziła Szkoła Podstawowa nr 3 z dyrektorem Arturem Łozińskim.

Na ręce dyrektora placówki w Maasbree złożono list okolicznościowy z życzeniami i gratulacjami oraz obraz od Burmistrza Wolsztyna - Andrzeja Rogozinskiego. Przywieziono także ogromny kosz wiklinowy z piernikami, upieczonymi przez młodzież z Gimnazjum nr 2 z dyrektorem - Mariuszem Urbanem. Natomiast Dyrektor - Pan Vincent Freriks podarował Pani Arlecie Prządka trzy książki znanej holenderskiej autorki Elli Hellen.

Uroczystość uświetnił występ tamtejszej orkiestry dętej i Holenderki, śpiewającej i grającej na organach polskie standardy.

Oddział polski w Maasbree powstał z myślą o Polakach mieszkających w tym regionie. W gminie żyje i pracuje ok. 2 tysięcy naszych rodaków. Dzięki specjalnie utworzonemu oddziałowi polska emigracja będzie miała zapewniony kontakt z ojczystą kulturą.

 

Źródło: http://www.gloswolsztynski.pl/pliki/gaz1-2012.pdf

 

 

Podpisanie aneksu o Partnerstwie Miast w Holandii

W dniach 10 – 12 września 2012 r., w zaprzyjaźnionym od lat mieście Maasbree w Holandii przebywała polska delegacja, w skład której wchodził Burmistrz Wolsztyna - Pan Andrzej Rogozinski, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji -Pani Barbara Bajon, Dyrektor Biblioteki - Pani Arleta Prządka oraz wolsztyńska grupa rekonstruktywna z Wielkopolskiego Towarzystwa Techniki Militarnej. Burmistrz Wolsztyna oraz przedstawicielka Rady Miejskiej gościli na zaproszenie władz nowo utworzonej Gminy Peel en Maas, w skład, której wchodzi obecnie Maasbree, a z którym to we wrześniu 1999 roku nasza gmina podpisała umowę o Partnerstwie Miast. Natomiast pani Dyrektor wraz z grupą rekonstruktywną gościła na zaproszenie pana Vincenta Freriksa, Dyrektora Bibliotheek Maas en Peeal majacą siedzibę w Maasbree i w Baarlo.


Więcej: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_4026.html

 

 

Wizyta bibliotekarzy holenderskich w wolsztyńskiej bibliotece

W dniach 13-18 kwietnia 2012 r. przebywała w wolsztyńskiej bibliotece delegacja bibliotekarzy z książnicy w Maasbree w Holandii. Goście zapoznali się z działalnością Biblioteki w Wolsztynie. Zwiedzili gmach, wysłuchali historii biblioteki, obejrzeli film o patronie i zapoznali się z codzienną pracą biblioteki. Było mnóstwo pytań, wywiązała się żywa dyskusja. Goście z Holandii mieli okazję również zapoznać się z działalnością filii publiczno-szkolnej w Obrze i innych bibliotek z terenu powiatu.

Holendrzy zwiedzili wolsztyńskie muzea, lokomotywownię oraz spotkali się z Burmistrzem Wolsztyna - Andrzejem Rogozinskim, któremu wręczyli zaproszenie na Dni Polskie w Maasbree.

 

Więcej: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_3676.html

 

ROK 2009

 

Ostatnia wizyta w zaprzyjaźnionej Gminie Maasbree

W dniach 5 – 7 listopada 2009 r. w zaprzyjaźnionym mieście Maasbree w Holandii gościła grupa rolników z Gmin Wolsztyn i Siedlec wraz z Burmistrzem - Andrzejem Rogozinskim oraz Wójtem - Adamem Cukierem. Podczas pobytu w Maasbree polscy rolnicy mieli okazję zapoznać się z holenderskim rolnictwem i wymienić doświadczenia ze swoimi kolegami na temat funkcjonowania rolnictwa w Unii Europejskiej.

Goście z Wolsztyna i Siedlca złożyli wizytę w doświadczalnym gospodarstwie rolnym, które zajmuje się badaniem i analizą nowych metod upraw roślin bez wykorzystania podłoża glebowego – uprawa na wodzie. Polscy rolnicy zwiedzili także nowoczesne gospodarstwo rolne, zajmujące się hodowlą krów mlecznych. Udój kilkuset krów odbywa się w tym gospodarstwie automatycznie z wykorzystaniem tzw. robotów  mlecznych. Innym gospodarstwem, do którego udali się rolnicy było pokazowe gospodarstwo hodowli trzody chlewnej.
Maasbree to nasze partnerskie miasto, z którym oficjalne kontakty, potwierdzone „Porozumieniem o Partnerstwie Miast” z 9 listopada 1999 roku, należą do jednych z najstarszych, bo sięgających 1992 roku.

Wizyta rolników była ostatnią wizytą przedstawicieli Wolsztyna w Gminie Maasbree! W związku z podjętą oddolnie inicjatywą czterech holenderskich gmin, w tym także gminy Maasbree, 1 stycznia 2010, ze względów oszczędnościowych dojdzie do połączenia owych gmin i utworzenia całkiem nowej gminy o nowej nazwie. W składzie nowej Rady Gminy zasiądą nowi radni wybrani w wyborach 18 listopada br, którzy zdecydują o dalszej współpracy Wolsztyna i Maasbree. Zarówno Burmistrz Wolsztyna jak i obecna Burmistrz Maasbree liczą jednak na to, iż nowa gmina opowie się za kontynuowaniem stosunków partnerskich z Gminą Wolsztyn.

 

http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_2250.html

 

 

ROK 2007

 

Dni Ziemi Wolsztyńskiej

W dniach 27 - 29 kwietnia 2007 r. odbyły się XV Dni Ziemi Wolsztyńskiej, których głównym akcentem w tym roku była Wolsztyńska Parowozownia i jej jubileusz 100 lat istnienia.  Już w piątek przy parowozowni odbyły się nocne pokazy parowozów, projekcja filmów o tematyce kolejowej oraz dyskoteka przy rampie kolejowej. W sobotę Wolsztyn stał się „parowozowym sercem świata”. Na jedyną tego typu imprezę, jaką jest Wolsztyńska  Parada Parowozów, przyjechały tysiące miłośników starych parowozów z całego świata. Z okazji 100-lecia Wolsztyńskiej Parowozowni w tegorocznej paradzie udział wzięły także zagraniczne parowozy: z Czech, Węgier, Niemiec i Anglii. Angielski parowóz z 1927 roku przebył najdłuższą drogę, aby zaprezentować się w Wolsztynie. Najpierw płynął statkiem z Anglii do Gdyni, a następnie, już po torach, trafił do Wolsztyna. Wielkie zainteresowanie wzbudził niemiecki parowóz serii BR 18, będący obecnie najszybszym parowozem na świecie. Niemiecka maszyna opalana nie węglem, jak większość parowozów, a mazutem, na swych kołach o średnicy 2,30m rozwija prędkość ponad 180 km/h. Tegoroczną paradę otworzyły dwa najstarsze parowozy, oba z 1917 roku, węgierski parowóz MAV 109.109 oraz wolsztyńska Ok1-359, którą podziwiać możemy w wielu ekranizacjach filmowych m.in. w nagodzonym Oscarem filmie „Pianista” czy „Pogranicze w ogniu”.

Również w sobotę 28 kwietnia odbył się już czwarty finał konkursu Wybory Miss Świata Parowozów. Na scenie w parku nie zabrakło ciekawych występów, z których występy Ani Dąbrowskiej i Blue Cafe ściągnęły do Wolsztyna tysiące gości. Na Wolsztyńskim Rynku, w Parku czy na targowisku przy Wystawie Gospodarczej podziwiać mogliśmy także występy zespołu muzycznego Timbre Tajiri z Maasbree z Holandii.

Od trzech lat podczas Dni Ziemi Wolsztyńskiej zorganizowana została Wystawa Gospodarcza, na której zaprezentowały się licznie nasze wolsztyńskie firmy oraz przedstawiciele firm z partnerskiego miasta Lübben. Zwiedzający stoiska wybrali najciekawszą prezentację, którą w tym roku została prezentacja Zakładu Przetwórstwa Mleka "Mlecz".

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_335.html

 

ROK 2004

 

Delegacja z Maasbree w Wolsztynie

Od piątku 19 do poniedziałku 22 marca przebywała w Wolsztynie delegacja z zaprzyjaźnionego miasta Maasbree w Holandii na czele z przewodniczącym Stowarzyszenia Maasbree - Wolsztyn panem Marcelem Kleinenem oraz kierownictwem orkiestry "Eendracht" (Zjednoczenie) z Baarlo, która wystąpi podczas tegorocznych Dni Ziemi Wolsztyńskiej. Wspólnie z innymi zaproszonymi orkiestrami, licząca ok. 65 muzyków orkiestra z Baarlo zagra na Rynku w Wolsztynie, w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej Hymn Europy.

 

Dni Ziemi Wolsztyńskiej

Jak co roku 1 maja rozpoczęły się w naszym mieście Dni Ziemi Wolsztyńskiej,które w tym roku zbiegły się z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Z tej właśnie okazji odwiedzili Wolsztyn przedstawiciele naszych miast partnerskich z Domont we Francji, Lübben w Niemczech oraz z Maasbree w Holandii. Uroczyste otwarcie Dni Wolsztyna nastąpiło na rynku z udziałem orkiestr Fanfare Eendracht z Baarlo w Holandii, Orkiestry "Szałamaje" ze Zbąszynia, Orkiestry Dętej z Rostarzewa i Wolsztyńskiej Orkiestry Dętej, które zagrały wspólnie Hymny  Europy, a następnie ulicami miasta przemaszerowały do parowozowni, gdzie odbyła się Parada Parowozów. Na paradę zjechało wielu miłośników parowozów. W tym specjalnymi pociągami z Poznania, Wrocławia, Berlina i Cottbus, a także po raz pierwszy, aż z Wiednia. 1 maja z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej orkiestra Holenderska przekazał mieszkańcom Wolsztyna rzeźbę, która została odsłonięta w parku przy Pałacu. Punktem kulminacyjnym było podpisanie w dniu 1 maja umowy partnerskiej, tzw. umowy o zbliźniaczeniu z francuskim miastem Domont. Przypomnijmy, iż wstępna umowa o współpracy z Domont została podpisana 30 kwietnia 2000 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia 2 maja delegacja francuska zasadziła na Wolsztyńskim Rynku dąb.

 

Zdjęcia:

 

http://www.archiwum1.wolsztyn.pl/archiwum/maj2004/dzw/01052004/20.jpg

http://www.archiwum1.wolsztyn.pl/archiwum/maj2004/dzw/01052004/7.jpg

http://www.archiwum1.wolsztyn.pl/archiwum/maj2004/dzw/01052004/8.jpg

http://www.archiwum1.wolsztyn.pl/archiwum/maj2004/dzw/01052004/15.jpg

 

 

Rozpoczęcie współpracy

Kolejną konsekwencją otwarcia granic w roku 1990 stało się nawiązanie kontaktów z holenderskim miastem Maasbree. Nawiązanie tych kontaktów i ich rozwój przebiegały w ich pierwszych latach odmiennie, niż miało to miejsce np. w stosunkach z niemieckim miastem Lübben. Otóż do nawiązanie tych kontaktów, co w późniejszym okresie zaowocowało podpisaniem stosownego porozumienia, przyczyniły się znajomości i kontakty osób prywatnych, przede wszystkim rzemieślników. Z inicjatywą taką wyszli mieszkańcy Maasbree, którzy poprzez Ambasadę Polską w Hadze oraz założoną w Tilburgu Fundację Holandia - Polska postanowili już w 1989 roku nawiązać kontakty z Wolsztynem. Były to najpierw kontakty prywatne, które zrodziły się oddolnie. Dopiero w roku 1992 zaznaczył się tu udział władz samorządowych zarówno po stronie Wolsztyna jak i Maasbree.


17. września 1992 roku ówczesny burmistrz Wolsztyna Jan Koziołek otrzymał pierwsze oficjalne pismo z Maasbree, od sekretarza Mieke Willemsa i przewodniczącego Tjeu Kesselsa informujące o powstaniu Fundacji Maasbree - Wolsztyn, której zadaniem będzie rozwój i wspieranie przyjaźni między obu miastami. Już w owym pierwszym piśmie Holendrzy zwrócili uwagę na chęć i gotowość udzielenia pomocy Wolsztynowi, polegającej na wymianie młodzieży i dzieci, wsparciu naszych działań w zakresie ochrony środowiska, zwłaszcza oczyszczania wolsztyńskich jezior oraz możliwości nawiązanie kontaktów gospodarczych między przedsiębiorcami. Fundacja Maasbree Wolsztyn została utworzona 20 marca 1992 roku w Maasbree. Zgodnie z artykułem 2, punkt 1 i 2 celem fundacji jest "wspieranie i utrzymywanie kontaktów na płaszczyźnie społecznej i kulturalnej między społecznościami z Maasbree i Wolsztyna. (...) Fundacja realizuje swój cel poprzez stymulowanie obustronnych kontaktów w możliwie najszerszym zakresie we wszystkich grupach społeczeństwa poprzez wymianę doświadczeń, udzielania informacji, a także we wszystkich działaniach mogących umocnić przyjaźń między Maasbree a Wolsztynem".


Po stronie polskiej, w Wolsztynie, powstała natomiast nieformalna grupa, przede wszystkim rzemieślników i przedsiębiorców, którzy aktywnie włączyli się w rozwój współpracy z Maasbree. Na jej czele stanął pan Wiesław Stępyra. Kolejne lata to pierwsze wizyty i spotkania w Maasbree i Wolsztynie. We wrześniu 1993 roku podczas wizyty gości z Maasbree w Wolsztynie przekazano wolsztyńskiemu szpitalowi dary w postaci łóżek i drobnego sprzętu medycznego na kwotę około 130 milionów starych złotych. Podobną pomoc otrzymały wtedy Dom Pomocy Społecznej w Wielkiej Wsi i w Wolsztynie. Niewiele później bo już w styczniu 1994 roku mieszkańcy Wolsztyna mieli okazję zrewanżować się za otrzymana pomoc. Leżące w pobliżu Maasbree miasto Baarlo dotknęła klęska powodzi, zalewając około 200 gospodarstw domowych. O gotowości natychmiastowej pomocy poinformował burmistrz Wolsztyna Jan Koziołek w swym piśmie do burmistrza Maasbree i przewodniczącego tamtejszej rady miejskiej. Gotowość udzielenia pomocy ze strony Wolsztyna została przyjęta bardzo ciepło. Jednak jak podkreślił sam burmistrz Maasbree pan Brocken, w związku z ustąpieniem zagrożenia powodziowego oraz pomocą rządu holenderskiego, pomoc z Wolsztyna nie była konieczna.


W kontakty pomiędzy Maasbree a Wolsztynem włączyły się również w 1994 roku: Wolsztyński Oddział Koła Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, który nawiązał współpracę ze swym holenderskim odpowiednikiem, liczne zespoły sportowe z gminy Wolsztyn oraz rzeźbiarze z Wolsztyńskiego Domu Kultury uczestniczący wielokrotnie w plenerach artystycznych organizowanych w Maasbree. Kontakty te rozwijały się pomyślnie i trwają do dziś. Ich wyrazem może być chociażby wymiana dzieci i młodzieży, która każdego lata obejmuje kilkadziesiąt osób. Dzieci i młodzież są co roku zapraszane na wakacje do Maasbree i goszczone przez tamtejsze rodziny. W lipcu 2001 roku w Wolsztynie, na zaproszenie władz miasta przybyła 14 osobowa grupa dzieci z Maasbree. Jest to dla nich nie tylko możliwość zwiedzenia nowego miasta i państwa, poznanie nowych ludzi, ale i także dobra okazja do nauki języka niemieckiego i angielskiego.


Chcąc sformalizować istniejące już od ponad 7 lat kontakty z Maasbree, 16. października 1997, Rada Miejska w Wolsztynie podjęła uchwałę w sprawie podpisania oświadczenia o więziach przyjaźni z gminą Maasbree w Holandii. Uchwała ta została przyjęta jednomyślnie i uznała za celowe podpisanie stosownego oświadczenia dotyczącego więzi przyjaźni miedzy gminą Wolsztyn a gminą Maasbree. Podobną uchwałę podjęła również Rada Gminy Maasbree w dniu 31. marca 1998 roku.
Konsekwencją obu tych uchwał było podpisanie 9 listopada 1999 roku w Maasbree wspólnego "Porozumienia o stosunkach partnerskich i więziach przyjaźni między miastem Wolsztynem w Rzeczypospolitej Polskiej, a miastem Maasbree w Królestwie Holandii." Porozumienie to zostało podpisane przez burmistrzów obu miast, podczas uroczystej sesji rady miejskiej w Maasbree, na którą zostali zaproszeni burmistrz Wolsztyna Jan Słomiński, zastępca burmistrza Andrzej Rogoziński, przewodniczący rady miejskiej Piotr Maszner, zastępca przewodniczącego Wojciech Kazubski, członek zarządu Zdzisław Szewczyk oraz radni Mieczysław Markowski i Krzysztof Lisiewicz. Ze strony holenderskiej oprócz zgromadzonych radnych udział w sesji wzięli także członkowie Fundacji Maasbree - Wolsztyn z jej nowym przewodniczącym panem Marcelem Kleinem. Podczas uroczystego podpisania umowy burmistrz Maasbree Clemens Brocken zwrócił szczególną uwagę na datę podpisania umowy. Był to 9. listopada 1999 roku czyli dokładnie dziesiąta rocznica zburzenia Muru Berlińskiego stanowiącego symbol podziału Europy. Upadek Muru Berlińskiego, jak powiedział burmistrz Maasbree, "nie był by możliwy bez udziału Polaków i dał początek nowej, jednoczącej się Europie". Dlatego burmistrz Clemens Brocken bardzo cieszył się z podpisania umowy właśnie w tym dniu i to z polskim miastem Wolsztynem.

 

 


Podpisanie 9 listopada 1999 roku w Maasbree wspólnego
"Porozumienia o stosunkach partnerskich i więziach przyjaźni między miastem Wolsztynem w Rzeczypospolitej Polskiej, a miastem Maasbree w Królestwie Holandii."



Podpisanie umowy o stosunkach partnerskich i więziach przyjaźni znacząco wpłynęło na kontakty między społecznościami obu miast i włączenie się do nich w większym stopniu samorządów lokalnych, różnych instytucji i firm. Stałym elementem współpracy między Wolsztynem a Maasbree stały się coroczne wizyty w Wolsztynie, w okresie od 1. do 3. maja, kiedy to obchodzone są tzw. "Dni Wolsztyna". W roku 2000 , podczas takiej wizyty, odsłonięto przed wolsztyńskim ratuszem rzeźbę znanego artysty rzeźbiarza pochodzenia japońskiego zamieszkującego na stałe w Maasbree, pana Shinkichi Tajiri. Rzeźba ta przedstawia spleciony węzeł symbolizujący połączone w przyjaźni miasta Maasbree i Wolsztyn.


Marcel Klein - przewodnicząty Fundacji Maasbree - Wolsztyn, Jan Słomiński - burmistrz Wolsztyna
oraz Shinkichi Tajiri - autor rzeźby odsłaniają rzeźbę symbolizującej połączone w przyjaźni miasta Maasbree i Wolsztyn.

 

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie



Ostrzeżenia meteorologiczne...

Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-11-21 | Ostrzeżenia meteorologiczne - Oblodzenie
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-11-18 | Ostrzeżenia meteorologiczne - Silny wiatr
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-11-06 | Ostrzeżenia meteorologiczne - Gęsta mgła
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-11-05 | Ostrzeżenia meteorologiczne - Gęsta mgła
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-11-04 | Ostrzeżenia meteorologiczne - Gęsta mgła
zobacz więcej ostrzeżeń meteo...


Tereny inwestycyjne
Gminne inwestycje
Fundusze zewnętrzne
Szlaki GPS


Zgłoś awarię
Jakość powietrza
Kamery online
Portal esesja
Sprawdź dowód
Imprezy cykliczne
Pobierz grę terenową
Szlaki GPS
Foldery promocyjne
Łódź Turystyczna
Kultura
Edukacja
Biblioteka Publiczna
Zwierzaki z Wolsztyna
Karta Rodziny
Ochrona powietrza
Opieka nad zabytkami
Strefa Płat. Parkowania
Wirtualny spacer
Sport
Komunikacja
e-Zamówienia
Informacja przestrzenna
Oferta inwestycyjna


Nadchodzące wydarzenia - patronat Burmistrza Wolsztyna...

2025-04-13
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-12-04
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-12-01
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-11-12
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-11-11
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-10-26
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-10-25
Urząd Miejski w Wolsztynie
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...

Nadchodzące wydarzenia - Wolsztyński Dom Kultury...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...

Nadchodzące wydarzenia - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...


URZĄD MIEJSKI W WOLSZTYNIE

Rynek 1
64 - 200 Wolsztyn
Tel. (68) 347 45 00

poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 15:00
środa 7:00 - 16:00
piątek 7:00 - 14:00

                    
                    
Osób online: 69
stat4u
wolsztyn.pl 2008 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"