W piątek, 10 października, w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „HISTORIA OD 100 LAT CODZIENNIE PARĄ PISANA - OSTATNIA TAKA PAROWOZOWNIA”, w którym udział wzięli pomysłodawcy i autorzy filmu, bohaterowie dokumentu będący pracownikami parowozowni Tomasz Opaska i Wojciech Sitkowski, a także Robert Bocian – konstruktor replik wolsztyńskich lokomotyw. W spotkaniu uczestniczyli również zastępcy burmistrza Wolsztyna Tomasz Spiralski i Katarzyna Hordecka, starosta Jacek Skrobisz oraz Włodzimierz Finke - zastępca dyrektora departamentu transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz dyrekcja Parowozowni Wolsztyn. Wydarzenie odbyło się dzięki gościnności dyrekcji wolsztyńskiego LO, a na widowni oprócz zaproszonych gości zasiedli również licealiści.
Film jest efektem współpracy Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych „ALAMO” oraz Parowozowni Wolsztyn, i powstał dzięki pasji i zaangażowaniu pracowników i miłośników wolsztyńskich parowozów oraz dofinansowaniu, które uzyskano na ten cel z programu "Wspólnie dla dziedzictwa 2024" Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Wprowadzenie do projekcji filmu wygłosiła Magdalena Łuszczyńska - kierownik produkcji festiwalu Czyste Country oraz przedstawicielka Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych "ALAMO", organizacji non-profit działającej w obszarze kultury muzycznej, dziedzictwa narodowego i turystyki. Towarzyszył jej red. Bartłomiej Pomianowski – pasjonat lokomotyw parowych i wieloletni prowadzący Parady Parowozów.
Oprócz produkcji i projekcji historycznego dokumentu filmowego opowiadającego stuletnią historię parowozowni Wolsztyn, opartego na narracji, wywiadach z historykami, świadkami historii, notacjach filmowych i archiwach TVP, na realizację projektu składał się również ekspercki panel dyskusyjny na temat "Wczoraj, dziś i jutro Parowozowni Wolsztyn", w którym udział wzięli wspomniani już przedstawiciele samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego oraz dyrektor instytucji kultury.