Dokładnie 171. lat temu, 9 sierpnia 1853 r., zmarł Józef Maria Hoene-Wroński - matematyk, fizyk, filozof, ekonomista i prawnik związany z Wolsztynem. Urodził się właśnie w naszym mieście 23 sierpnia 1776 r., a więc niebawem obchodzić będziemy także rocznicę jego urodzin.
Był najstarszym synem czeskiego architekta Antoniego Hoene, budowniczego m.in. wolsztyńskiej Fary. W latach 1786 - 1790 edukował się w Poznańskiej Szkole Wydziałowej. Był uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej i żołnierzem Legionów Dąbrowskiego. Po roku 1797 konturował naukę w Niemczech, gdzie studiował prawo i filozofię na uniwersytetach w Halle i Getyndze. Był więc człowiekiem wszechstronnie wykształconym. Zajmował się teorią ruchów społecznych oraz przemian gospodarczych, matematyką (wrońskian-wyznacznik w rachunku różniczkowym), astronomią (mechaniką nieba), fizyką (teorią cieczy), geodezją, techniką (udoskonalił silniki maszyn parowych oraz stworzył koncepcję napędów gąsienicowych), a przede wszystkim filozofią mesjanizmu. Napisał i wydał drukiem ponad setkę prac naukowych, choć większość jego dział pozostała w rękopisie.
Dziś zachęcamy do spaceru po Wolsztynie i odnajdywania miejsc związanych z Józefem Marią Hoene-Wrońskim. Spacer warto zacząć od ul. Kościelnej, gdzie na budynku pod numerem 9 znajduje się pamiątkowa tablica. To tu urodził i wychował się nasz bohater. Co ciekawe autorem wspomnianej tablicy jest inny znany Wolsztynianin – rzeźbiarz Edward Przymuszała.
Na skwerze przy ul. 5 Stycznia znajduje się kolejny ślad obecności Hoene-Wrońskiego w Wolsztynie. To jego popiersie dłuta Józefa Petruki. Pomnik w tym miejscu ustawiony został w roku 2006 z okazji 230. rocznicy urodzin.
Aby dotrzeć w kolejne miejsce związane z wolsztyńskim wynalazcą trzeba przespacerować się aż za przejazd kolejowy, do budynku Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie. Przy wejście głównym od strony ul. Poniatowskiego znajduje się obelisk w postaci modelu K-Dronu. Jego odkrywcą jest Janusz Kapusta, który tworząc model K-Dronu inspirował się właśnie filozofią Józefa Marii Hoene-Wrońskiego. Model ustawiony został w 160. rocznicę śmierci wolsztyńskiego wynalazcy.
A na koniec proponujemy wizytę w wolsztyńskiej bibliotece oraz Muzeum Regionalnym w Wolsztynie, gdzie na pewno znajdziecie więcej ciekawostek o Józefie Marii Hoene-Wrońskim. /mr