Trwają prace przy realizacji pierwszego etapu rekultywacji Jeziora Świętego w Obrze. Inwestycja prowadzona jest na cieku Pintus oraz na samym Jeziorze Świętym. Wybudowane zostaną tu zastawki i rurociągi sterujące dopływem i odpływem wód z rowu Pintus. Poprzez system ten prowadzone będzie natlenianie wód naddennych jeziora oraz ich odprowadzanie poza jezioro.
Nadzór autorski nad pracami sprawują naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurkiego w Olsztynie, którzy wymyślili zastosowaną metodę rekultywacji.
Zakres prac obejmuje m.in: wykonanie kurtyny podwodnej łącznie z oznakowaniem o długości 95 m i maksymalnej wysokości 5 m z krawędzią dolną dostosowaną do kształtu dna; oznakowana za pomocą boi ostrzegawczych koloru żółtego wykonanych z materiału nienasiąkliwego o minimalnej objętości 1500 cm3; wykonanie zastawki piętrzącej na dopływie (w konstrukcji umożliwiającej wpięcie rurociągu nalewczego) z kratą zabezpieczającą wlot rurociągu przed wnikaniem obcych przedmiotów i wysokością piętrzenia 0,11 m; wykonanie rurociągu nalewczego z rur systemowych kanalizacji zewnętrznej PCV DN 400 mm, długości 232 m; wykonanie zastawki piętrzącej na odpływie (w konstrukcji umożliwiającej wpięcie rurociągu odpływowego i dławienie jego wydatku zasuwą śrubową), z trzema strefami funkcjonalnymi i wysokością piętrzenia ok. 0,4 m; wykonanie rurociągu odpływowego z rur systemowych kanalizacji zewnętrznej PCV DN 400 mm, długości 342 m.