Wolsztyn to miasto niezwykle dynamiczne nie tylko w sferach związanych z gospodarką, kulturą czy turystyką, ale również w dziedzinie kontaktów zagranicznych.
W dniach 25-28 lipca 2019 roku delegacja samorządowców miejskich i Zespół Pieśni i Tańca - Kębłowo uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Święta „Wiśniowy Festwal” w msc. Głębokie - miasto na Białorusi, siedziba rejonu głębockiego. Miasto położone jest przy drodze Połock – Wilno, 80 km na zachód od miasta Połocka. Malowniczo położone na pagórkowatym terenie między jeziorami Głębokie, Wielkie i Podłużne; połączone rzeką Berezwecz. Przepływająca dziś przez miasto; niegdyś oddzielała województwa wileńskie i połockie, a także dobra należące do Despot-Zenowiczów, później Radziwiłłów i Korsaków.
Delegacja z wolsztyńskiego magistratu, w skład której weszli: Jarosław Adamczak – Przewodniczący Rady Miejskiej, Aleksander Jakowczyc – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Beata Ślebioda – Sekretarz Gminy Wolsztyn, Katarzyna Merda – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich uczestniczyli w wielu wydarzeniach, które towarzyszyły świętu „Wiśniowy Festiwal”. Wizyta miała charakter rozpoznawczy. Rozmowy dotyczyły możliwości nawiązania współpracy, głównie wymiana: młodzieży i kulturalna.
Na cmentarzu Kopciówka delegacja samorządowa gminy Wolsztyn i członkowie z Zespołu Pieśni i Tańca Kębłowo zapalili znicze na grobach – kwaterze żołnierzy polskich poległych w walkach pod Głębokiem w 1920 roku.
Cmentarz położony jest na wschodnim obrzeżu Głębokiego przy szosie do Połocka. Zajmuje dwa wzgórza przedzielone wąwozem, na których, wśród starych drzew, zachowały się liczne polskie groby z interesującymi nagrobkami z XIX i początku XX w. Na szczycie jednego
z wzgórz znajduje się klasyczna kaplica cmentarna, zbudowana na przełomie XVIII i XIX w.
Na sąsiednim wzgórzu stoi oryginalna kolumna na wysokim cokole. W kondygnacji znajdują się cztery prostokątne niższe, a na szczycie spoczywa ogromne i wysokie bocianie gniazdo. W jednej wersji kolumnę tę wzniesiono w końcu XVIII w. ku czci Konstytucji 3 Maja, w innej powstała w 1 poł. XIX w. dla uczczenia pobytu w mieście cesarza Napoleona.
Zapalono również znicz na grobie plutonowego Stefana Pawła Pałczyńskiego dowódcy straży granicznej, który zginął w 1939 roku.
Lasek zwany Borkiem.
W konferencji prasowej udział wzięły delegacje z Łotwy, Rosji, Mołdawii, Polski i Białorusi.
Na okoliczność wydano okolicznościowy stempel oraz pocztówkę:
W wiśniowym sadzie każda z delegacji posadziła wiśnię, Skład polskiej delegacji oprócz Wolsztyna był reprezentowany przez gminę Rawicz i miasto Zielona Góra.
Delegacje również na okoliczność pobytu w Głębokiem posadziły „dęby przyjaźni”.
Wszystkie zaproszone delegacje i zespoły taneczne wzięły udział w uroczystej procesji wiśniowej.
Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo w barwnych strojach zaprezentował: „Tańce szamotulskie”, „Wiązankę tańców lubelskich” i „Tańce Beskidu Śląskiego”.
Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo oraz delegacja samorządowa uczestniczyli we mszy świętej odprawianej częściowo po polsku w kościele parafialnym pw. Św. Trójcy w Głębokiem.
Pierwotna, drewniana świątynia, ufundowana w 1628 roku przez ówczesnego wojewodę mścisławskiego Józefa Korsaka, spłonęła podczas inkursji moskiewskiej w 1654 r. Dopiero
w latach 1764-82 wzniesiono murowany, późnobarokowy kościół.
Jarosław Adamczak - Przewodniczący Rady Miejskiej wraz z Aleksanderm Jakowczyc – Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej przekazali proboszczowi parafii album „Wolsztyńska fara” z wpisem i pozdrowieniami od ks. Kanonika Sławomira Majchrzaka.
Inne relacje: