Projekt „Kamienie pamięci”,- ksiądz Antoni Gryczka
Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie podczas rekolekcji wielkopostnych, których hasłem jest „ Zło dobrem zwyciężaj… Tak mi dopomóż Bóg”, realizuje projekt „Kamienie pamięci”, który służy upamiętnianiu osób – zwyczajnych ludzi, którym zawdzięczamy niezawisłość naszego kraju. Uczniowie Gimnazjum nr 2 poznają postać księdza Antoniego Gryczki – pierwszego powojennego Proboszcza parafii farnej w Wolsztynie w latach 1945 – 1959 i szambelan jego Świątobliwości Papieża Jana XXIII.
Ksiądz Antoni Gryczka (1896 – 1959), którego 120 rocznica urodzin przypadnie 05 stycznia 2016 roku, to pierwszy po wojnie proboszcz Zanim wstąpił on do stanu duchownego, brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, najpierw jako sanitariusz a następnie jako pracownik sztabowy 11 pułku Strzelców Wielkopolskich.
Po wybuchu II wojny światowej, przesłuchiwany był przez gestapo a przeczuwając aresztowanie, ukrywał się do końca wojny, posługując się fałszywymi dokumentami. Po objęciu parafii farnej w Wolsztynie, oddał się całkowicie pracy duszpasterskiej i społeczno – patriotycznej przez co naraził się ówczesnej władzy, w efekcie czego był przedmiotem „szczególnego zainteresowania” Urzędu Bezpieczeństwa. Jego dobroć serca była ogólnie znana a wdzięczna pamięć o nim jako duszpasterzu i dobrym gospodarzu parafii, przetrwała do dziś głównie wśród mieszkańców Wolsztyna.
Podczas spotkani uczniowie z Burmistrzem Wolsztyna panem Wojciechem Lisem uczniowie pytali się o postać ks. A. Gryczki? Czy planuje się działania aby upamiętnić tak wybitną postać? Porucznik „Szarych Szeregów” powiedział, że prawdziwy autorytet tworzy tylko osobisty przykład, prawdziwość czynów, odpowiedzialność, porządek i konsekwencja. Kto jest dla pana autorytetem w tym co Pan robi?
Były także pytania odnośnie bezpieczeństwa w gminie, miasta oraz o lata szkolne.