Opracowana przed trzema laty przez Włodzimierza Chrzanowskiego ścieżka edukacyjno – dydaktyczna dla młodzieży pt. „Tragiczny bilans”, doczekała się częściowo praktycznej realizacji. A uczynili to uczniowie pierwszych klas wolsztyńskiego Gimnazjum nr 2 im Powstańców Wielkopolskich wraz z opiekunami. Przypomnijmy, że cała ścieżka obejmuje trzynaście parafii na terenie byłego powiatu wolsztyńskiego. Przed wojną pracowali w nich księża, którzy za swoje zaangażowanie na rzecz Kościoła i Ojczyzny, ponieśli w czasie II wojny światowej śmierć męczeńską w obozach koncentracyjnych i innych miejscach kaźni. Listę pomordowanych kapłanów otwiera w sposób niejako szczególny ksiądz Józef Kut, proboszcz z parafii Gościeszyn, jeden ze 108 męczenników II wojny, beatyfikowany w czerwcu 1999 roku przez papieża Jana Pawła II.
Na terenie byłego powiatu wolsztyńskiego tuż przed wybuchem wojny, posługę kapłańską pełniło dziewiętnastu duchownych. Wszyscy oni zostali w pierwszych miesiącach wojny aresztowani, a trzynastu z nich zginęło w obozach masowej zagłady, w tym prawie wszyscy księża proboszczowie, oprócz przemęckiego – Gracjana Siudy i kopanickiego – Edmunda Majkowskiego.
We wtorek 21 czerwca, grupa uczniów z Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie i opiekunów wyruszyła na pierwszy etap ścieżki, rozpoczynając objazd sprzed wolsztyńskiej fary, na frontonie której upamiętnieni są dwaj księża męczennicy – ksiądz proboszcz Gustaw Bombicki i wikariusz – ksiądz Władysław Majchrzycki, obaj zamęczeni w Dachau w 1942 roku.
Uczestników tego niecodziennego rajdu rowerowego (Wolsztyn – Kębłowo – Świętno – Obra – Wolsztyn), który miał wymiar nie tylko duchowy ale także edukacyjny i turystyczny ( zwiedzenie np. przy okazji pięknej wieży widokowej w Świętnie), pobłogosławił proboszcz farny ksiądz Sławomir Majchrzak zaś burmistrz Wojciech Lis życzył wszystkim wielu wspaniałych, rajdowych wrażeń. Nie można nie wspomnieć tu także uprzejmości naszej policji ze służby drogowej, która zapewniła bezpieczny wyjazd grupy.